Ova funkcija je onemogućena putem vašeg upravljanja kolačićima.
Da biste je aktivirali, kliknite na vezu "Uredite podešavanja kolačića" u gornjem
desnom uglu ove strane.
12/20/2021
20/12/2021
2021/12/20
URL je kopiran u međumemoriju.
Da li tražite ekološki prihvatljivije rešenje za grejanje Vašeg doma¬? Možda ste čuli da rešenja toplotne pumpe sa vazdušnim izvorom privlače sve više pažnje u medijima u poslednje vreme i možda imate pitanja kao što su: “Šta tačno rade ovi sistemi? Da li je ovakva toplotna pumpa stvarno vredna novca?”. Ili ste možda odlučili da investirate u toplotnu pumpu, ali se još uvek pitate koji brend ima pravo rešenje za Vaš dom. U ovom članku ćemo pokušati da pružimo odgovore na pitanja koja se mogu javljati prilikom izbora ove nove tehnologije.
Cena ovih sistema može varirati u zavisnosti od brenda i veličine sistema koje zahtevaju potrebe toplote Vašeg doma. Drugi faktori, kao što je pitanje da li se instalacija izvodi na novom domu ili postojećoj imovini, se takođe moraju uzeti u obzir. U proseku, toplotna pumpa vazduh-voda bi trebalo da košta između 8,250 i 15,000 EUR. Kada je pravilno instalirana, može pružiti značajne ekonomske i ekološke prednosti u odnosu na konvencionalne kotlove na gas ili ulje. Dok su faktori kao što su izolacija i veličina Vašeg doma od velikog značaja, toplotna pumpa bi mogla smanjiti mesečne račune za čak 68%. Takođe, lokalne samouprave neretko podstiču kupovinu sistema toplotnih pumpi vazduh-voda raznim subvencijama. LG Therma V toplotna pumpa vazduh-voda je kompaktan sistem koji se može pohvaliti impresivnim sezonskim koeficijentom (SCOP) koji može biti i do 4.65. Pored optimalne efikasnosti, R1 kompresor u Therma V poboljšava i izdržljivost sistema.
Ekološka svest je svakako jedan od najvažnijih razloga za razmatranje sistema toplotnih pumpi vazduh-voda kao potencijalnog sistema grejanja za Vašu kuću, ali je cena nešto što se ne može prevideti pre donođenja velike odluke. Ovi sistemi uzimaju postojeću toplotnu energiju iz spoljašnjeg vazduha i prenose je unutar Vašeg doma kako bi ga zagrejali. Iako i dalje koristi električnu energiju za grejanje doma, količina utrošene električne energije je minimalna i eksploatacioni troškovi mogu biti jednaki ili manji od vaših trenutnih mesečnih troškova energije. Kada se još primene dodatne subvencije , možete dalje smanjiti svoje troškove tokom godine. Subvencije lokalne samouprave se takođe mogu primeniti da bi se nadoknadile početne investicije i skratilo vreme potrebno da se nadoknade troškovi uštede.
Veličina i instalacijski otisak Vašeg sistema zavisiće od potrebe za toplotom vašeg doma. Instalacija će zahtevati dovoljno prostora za jedinicu veličine prosečne spoljne jedinice sa dovoljno prostora oko nje za protok vazduha. Generalno, postoje 2 tipa sistema toplotnih pumpi vazduh-voda. Sistemi sa svim komponentama koje se nalaze u spoljašnjoj jedinici poznati su kao monoblokovi, a sistemi sa komponentama podeljenim između unutrašnje i spoljašnje jedinice poznati su kao „split“ sistemi. Monoblok jedinice su jeftinije i lakše se instaliraju, ali su manje efikasne i efektivne za hladnije vreme ili u većim domovima. Split sistemi su neophodni za domove sa većim zahtevima za toplotom. Dok je za instalaciju toplotne pumpe vazduh-voda retko potrebna građevinska dozvola, instalateri bi trebalo da uzmu u obzir emisije buke i lokalne propise okruženja.
Neki korisnici toplotne pumpe vazduh-voda imaju problema sa održavanjem ugodne temperature u domu. Dok ovom sistemu može biti potrebno više vremena da dostigne željenu temperaturu, toplotna pumpa vazduh-voda sa odgovarajućim kapacitetom za vaš dom će moći efikasno da održava ugodne temperature duže vremenske periode. Toplotna pumpa obično ima temperaturu izlazne vode (LWT) od 55°C, ali LG Therma V R32 serije takođe primenjuje tehnologiju ubrizgavanja, koja proširuje radni opseg i pruža temperaturu izlazne vode do 65°C dok radi na niskim temperaturama okoline i do -25°C.
Pravilno upravljanje toplotnom pumpom vazduh-voda je od suštinskog značaja za udobnost i efikasnost koju ćete iskusiti. Pored toga, ovi sistemi moraju ispunjavati regionalne standarde i propise za zdravo grejanje doma. Sistem grejanja zahteva precizan termostat da bi se obezbedile odgovarajuće mogućnosti grejanja. Većina rešenja toplotnih pumpi vazduh-voda ima termostat koji se nalazi negde na jedinici gde korisnici mogu da prate performanse sistema. Sa LG Therma V rešenjem, korisnici mogu precizno da nadgledaju i kontrolišu svoj sistem grejanja preko kontrolne table ugrađene u unutrašnju jedinicu i preko daljinskog korisničkog interfejsa koji se nalazi unutar kuće. Za još efikasnije performanse, korisnici Therma V takođe mogu da pristupe svojoj toplotnoj pumpi na svom mobilnom uređaju preko LG ThinQ veze. Sa ovom sveobuhvatnom kontrolom, možete biti sigurni da ćete izvući maksimum iz svog sistema toplotne pumpe.
Sistemi toplotne pumpe vazduh-voda brzo postaju popularna alternativa za rešenja grejanja doma, ali izbor pravog rešenja nije lak proces. Kada potrošači donose informisane odluke, svi pobeđuju, a izbor prave toplotne pumpe je pobeda i za životnu sredinu.
Referentni izvori
1. PJ Matthews. (December 12, 2019). 10 questions answered about Air to Water Heat Pumps. Retrieved from https://pjmatthews.ie/10-questions-answered-about-air-to-water-heat-pumps/
2. Green Square. (April 2, 2021). What Are the Disadvantages of an Air Source Heat Pump? Retrieved from https://www.greensquare.co.uk/blog/disadvantages-of-air-source-heat-pump
3. EDF Energy. A complete guide to air source heat pumps.
Retrieved from https://www.edfenergy.com/heating/advice/air-source-heat-pump-guide
4. Tenancy Services. Heating standard.
Retrieved from https://www.tenancy.govt.nz/healthy-homes/heating-standard/
5. Green Match. (November 15, 2021).
Retrieved from https://www.greenmatch.co.uk/blog/2016/02/pros-and-cons-of-air-source-heat-pumps
6. Energy Saving Trust. (October 18, 2021). Air-to-water heat pumps. Retrieved from https://energysavingtrust.org.uk/advice/air-to-water-heat-pumps/