Objava

KORPORATIVNI

Vazduh u zatvorenom prostoru može da bude duplo zagađeniji od spoljašnjeg

11/06/2020



Beograd, 11. jun 2020. godine
Problem zagađenja vazduha nije nov, brojne  svetske prestonice sa ovim ekološkim problemom susreću se poslednjih godina. Ni naša prestonica nije izuzetak, jer se zbog raznih razloga desilo da nekoliko gradova u Srbiji ove godine bude među najzagađenijim na svetu. Osim što zaista jeste važno da nam vazduh koji napolju udišemo bude čist, takođe je od izuzetne važnosti da baš takav bude i u zatvorenom prostoru imajući u vidu da ipak većinu svog vremena tu i provodimo.
 
Na primer, utrošak vremena u zatvorenim prostorima iznosi neverovatnih 90% u Evropi,  a sva je šansa da ćemo ovog leta taj procenat povećati. Postavlja se pitanje da li išta možemo da uradimo po pitanju kvaliteta vazduha u prostorijama gde provodimo najviše vremena, ako već na onaj spoljašnji ne možemo da utičemo. Ili možemo, samo ako smo dovoljno svi ekološki osvešćeni. Ne treba, naravno, zaboraviti ni na viruse, ali oni dođu i prođu, dok štetne čestice mogu da se zadrže u atmosferi više decenija. Jedno od preventivnih rešenja se krije u svakodnevnom kućnom aparatima: klima-uređajima sa prečišćivačima.
 
Vazduh u našem domu može da bude duplo zagađeniji od spoljašnjeg
Ovo nekima može da zvuči iznenađujuće, ali određeni štetni zagađivači vazduha mogu da budu prisutni u zatvorenom prostoru u većim koncentracijama nego napolju. To znači da vazduh na ulici sa prosečnim saobraćajem može sa bude čistiji od vazduha u dnevnom boravku. Pušenje nije jedini izvor zagađenja vazduha u zatvorenom – većina zagađivača na otvorenom prodire u naše domove. Pored toga, kuvanje, upotreba sveća ili, sredstava za čišćenje, građevinski materijal, nameštaj, kućni tekstil i računari mogu da emituju štetne hemikalije.
 
Dodatno, grinje i prašina takođe smanjuju kvalitet vazduha, a da ne govorimo o bakterijama i virusima. Zbog ovih faktora, vazduh u našem domu može biti i do dva puta zagađeniji od spoljnog vazduha, pokazali su rezultati Zajedničkog istraživačkog centra Evropske komisije (JRC)1.
 
Ranjive grupe
Prema podacima Evropske agencije za životnu sredinu, loš kvalitet vazduha u zatvorenom može biti posebno štetan za ranjive grupe kao što su deca, stariji ili oni sa kardiovaskularnim i hroničnim respiratornim bolestima, kao što je astma. Podaci JRC pokazuju da do 20 odsto stanovništva može da pati od astme ili drugih alergijskih bolesti izazvanih kućnim uslovima. Prema podacima koje je objavila Evropska fondacija za pluća (ELF), zagađenje vazduha u zatvorenim prostorima je osmi najvažniji faktor rizika za razvoj bolesti.
 
Bitno je kad i koliko često provetravamo prostorije
Respiratorni virusi se brzo šire u zatvorenom prostoru kašljem, kijanjem ili, u nekim slučajevima, jednostavnim izdisajem. U manjim prostorima, poput prosečnog stana u gradu, potrebno je češće provetravati prostorije kako bi ušao svež vazduh. Ako vremenske prilike dopuštaju, bilo bi dobro da držimo otvoreni prozor u prostoriji gde se nalazi više ljudi. Međutim, vazduh je takođe često zagađen jer sezona grejanja još nije potpuno završena. Zato, kako bi provetravanje zaista poboljšalo kvalitet vazduha u domu, uz pravi odabir vremena za provetravanje, biće vam potrebna i pomoć modernih prečišćivača vazduha i klima-uređaja.
 
Kako da poboljšamo kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru
Za poboljšanje kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru ELF preporučuje pouzdanu ventilaciju, zamenu grejnog tela na drva i upotrebu prečišćivača vazduha. Ovo poslednje rešenje može biti korisno i zimi i leti, jer ventilacija može biti problematična i usred sezone alergija.
 
Neki uređaji, kao što su prečišćivači vazduha LG PuriCare™ mogu da vam pomognu da se rešite štetnih gasova u domu (npr. formaldehid koji se oslobađa iz opreme). Sličnu funkciju može da obavlja klima-uređaj koji ima antibakterijski filter, i koji iz vazduha u prostoriji uklanja ne samo patogene organizme, već i polen i grinje.
 
Odabir klima uređaja opremljenog plazma jonizatorom takođe može biti pogodan za naše zdravlje, jer se joni koje uređaj emituje vezuju za štetne čestice i tako sterilišu vazduh i sobne površine, a istovremeno uklanjaju mirise.
 
Dostupi su i klima-uređaji sa ugrađenim prečišćivačem vazduha. Na primer, LG DUALCOOL Pure klima-uređaj, zimi efikasno greje, a leti rashlađuje i konstantno kontroliše kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru. U slučaju da je u vazduhu prisutna prekomerna koncentracija štetnih čestica, automatski se uključuje ugrađeni prečišćivač.
 


# # #

 
Više o LG Electronics, Inc.
LG Electronics, Inc. (KSE: 066570.KS) je globalni lider i tehnološki inovator u potrošačkoj elektronici, mobilnim komunikacijama i kućnim uređajima. Zapošljava preko 82 hiljada ljudi, koji rade u preko 119 operativnih centara širom sveta. Kompanija LG je ostvarila globalnu prodaju za 2013. godinu u iznosu od 53,10 milijardi dolara (58,14 milijardi KRW), obuhvata četiri poslovnih jedinica – Home Entertainment, Mobile Communications, Home Appliance & Air Solution, and Vehicle Components i trenutno je jedan od vodećih svetskih proizvođača flet panel televizora, mobilnih telefona, rashladnih uređaja, mašina za pranje veša i frižidera. Kompanija LG Electronics je dobitnik priznanja „ENERGY STAR® partner godine” za 2014. godinu. Za više informacija, posetite www.lg.com/rs.
 
O kompaniji LG Electronics Home Appliance & Air Solution
LG Electronics Home Appliance & Air Solution je svetski lider lider u industriji aparata, klimatizacije i sistema kvaliteta vazduha. Kompanija nudi kompletna tehnološka rešenja za domove. LG inovativni proizvodi uključujući frižidere, mašine za pranje veša, mašine za pranje posuđa, kuhinjske uređaje, usisivače, ugradive uređaje i zdravstvene programe, dizajnirani za potrebe potrošača širom sveta. Ovi proizvodi pružaju veću udobnost, odlične performanse, veliku uštedu i vidljive zdravstvene benefite. Za više informacija, posetite www.lg.com/rs.