16mr70.asdu1
16” LG gram +view IPS Portable Monitor
16 Inch LG gram +view IPS Portable Monitor
16MR70.ASDU1
16mr70.asdu1
Key features
  • 16” WQXGA (2560 x 1600) Portable IPS Display
  • DCI-P3 99% Color Space
  • 16:10 Aspect Ratio
  • USB-C Cable Connectivity
  • Landscape and Portrait Orientation
  • Includes Folio Cover/Stand
Delivery
Review your selections
Free Standard Shipping
Delivery straight to your door. Expedited options available during checkout.
No Interest Financing⁺⁺
See Terms
Free Returns
Shop with confidence. Free returns within 14 days of delivery.
Extended Coverage
1-year standard warranty with parts and labor included. Additional extended service plans available.
Specifications
  • Display
  • Ports and Connections
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Display
    Color gamut
    DCI-P3 99%
    Display Type
    IPS Non Touch
    Resolution
    WQXGA 2560 x 1600
    Screen Size
    16"
    Color gamut
    DCI-P3 99%
    Display Type
    IPS Non Touch
    Resolution
    WQXGA 2560 x 1600
    Screen Size
    16"
    Ports and Connections
    USB-C
    Yes 2x USB Type-C (DP Alt Mode)
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.17" x 0.32" x 9.66"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    16.5" x 2.4" x 11.5"
    Shipping Weight
    3.5 lbs
    Weight
    1.45 lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    Features
    Use our expansive 16" portable monitor alongside your laptop as an extension of your screen capabilities. Featuring a 16:10 display, the LG gram + view portable monitor Is designed to help you stay productive throughout the day.
    No matter the lighting, work without disruption with a 16” non-reflective IPS display and a DCI-P3 99% color gamut2 that brings brilliant color to life.
    For owners
    Warranty Information
    1Laptop sold separately.
    2DCI-P3 Typical 99%, Minimum 95%.