16T90SP-K.ADB9U1
2024 LG gram Pro 2in1 Laptop (16T90SP) Unboxing
Intel® Core™ Ultra Processors Family To Power new AI Experiences
Key features
  • World's lightest 16" 2in1 laptop¹ at just over 3 pounds (3.08 lbs) and 0.51” thin
  • Pursue your passions and maximize your productivity with Windows 11 Home
  • A 16" touchscreen OLED display delivers immaculate color and stunning, deep black levels
  • Powered by the AI-enabled Intel® Core™ Ultra 7 155H processor to unlock the power of AI²
  • Enjoy up to 20.5 hours of video playback³ with a powerful 77Wh battery
  • LG gram Link⁵ provides seamless iOS and Android integration of up to 10 devices
  • This LG gram laptop has passed seven tests for military-grade durability⁴
  • Dolby Atmos®⁷ delivers an immersive surround sound experience.
Display
Operating System
RAM + SSD
Graphics Card
Specifications
  • Features
  • Processor
  • Hard Drive
  • Display
  • Connectivity
  • Ports and Connections
  • Audio
  • Battery/Power
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Features
    Operating System
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Thunderbolt™ 4
    Yes
    Webcam Resolution
    FHD Webcam + IR Camera with Webcam & Dual Mic
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Thunderbolt™ 4
    Webcam Resolution
    Processor
    Core Processor
    Intel® Evo™ Edition powered by Intel® Core™ Ultra 7 processors
    Hard Drive
    RAM
    32GB (LPDDR5x Max 7467 MHz, Dual Channel)
    Storage
    Dual SSD (M.2) NVMe PCIe Gen 4: 2TB (1TB x 2)
    Color gamut
    DCI-P3 100% (Typical, min 95%)
    Display Type
    OLED
    Graphics
    Intel® Arc™ Graphics
    Resolution
    WQXGA+ 2880 x 1800
    Screen Size
    16"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 5.3
    Wireless
    Intel WiFi-6E AX211 (WiFi 6E, 2x2, BT Combo)
    Ports and Connections
    HDMI
    Headphone Out
    USB-A
    USB 3.2 Gen2 (x2)
    USB-C
    USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4)
    Audio
    Speakers
    Stereo Speaker Smart Amp
    Battery/Power
    Battery
    77 Wh Battery with Video playback: up to 20.5 hours
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.06" x 9.99" x 0.49 ~ 0.51"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    18.7" x 11.8" x 2.4"
    Shipping Weight
    5.07 lbs
    Weight
    3.08 lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    World's Lightest 16" 2in1 Laptop
    Your Vision Goes Pro
    Intel® Evo™ Edition – AI-enabled Intel® Core™ Ultra 7 Processor
    The 16" LG gram Pro 2in1 is world's lightest 2in1 laptop at that size. The powerful, 16” convertible is super thin, so when slim meets light weight it makes it easy to work, stream and play from virtually anywhere your day takes you.
    Work, play, and watch like never before. With a 16" variable refresh rate OLED touchscreen screen with up to 100% DCI-P31 color gamut expression, LG gram Pro delivers exceptional image resolution with stunning deep black levels. Onscreen visuals are presented exactly as they were intended to be seen, for an exceptional viewing experience.