17Z90TL-G.AUB5U1
LG gram 17", Copilot+ PC Laptop, Windows 11 Home, Intel Evo Edition - Intel® Core™ Ultra 7, 16GB RAM
The 2025 LG gram laptop | ultra-lightweight laptops enhanced with Hybrid AI
17Z90TL-G.AUB5U1
17Z90TL-G.AUB5U1
Key features
  • This 17” powerhouse is just 0.7” thin and an impressively light 3.08 lbs.
  • Experience seamless productivity with Copilot+ PC’s advanced AI capabilities
  • Intel®¹ Core™ Ultra 7 (Series 2) processor powers seamless AI performance and speed
  • gram Hybrid AI: On-device smarts plus cloud-powered AI for ultimate productivity²
  • LG gram Link⁵ app offers easy iOS and Android integration of up to 10 devices
  • Enjoy up to 24.5 hours of video playback⁴ with a powerful 77Wh battery
  • Passed 7 military-grade durability tests³ to handle your adventures and daily grind
CPU
Operating System
RAM + SSD
Display + Touch
Specifications
  • Features
  • AI Features
  • Processor
  • Hard Drive
  • Display
  • Connectivity
  • Ports and Connections
  • Audio
  • Battery/Power
  • Dimensions/Weight
  • Warranty/UPC
  • See All
  • Features
    Operating System
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    FHD Webcam with Dual Mic (No Face recognition)
    Windows 11 Home
    Backlit Keyboard
    Yes
    Webcam Resolution
    AI Features
    Copilot+ PC
    Processor
    Core Processor
    Intel® Core™ Ultra7 (Series 2) 256V (8 Cores: 4P + 4LPE, P: 2.2 up to 4.8 GHz / E: 2.2 up to 3.7 GHz, Intel Smart Cache 12 MB, 47TOPS NPU, 16GB Memory)
    Hard Drive
    RAM
    Included in processor, 16GB LPDDR5X (8533MHz)
    Storage
    2TB (2x1TB) M.2 Dual SSD slots, Gen4 NVMe
    Display
    Color gamut
    DCI-P3 99% (Typical)
    Display Type
    IPS Non Touch
    Graphics
    Intel® Arc™ Graphics
    Resolution
    WQXGA (2560x1600)
    Screen Size
    17"
    Connectivity
    Bluetooth
    BT 5.3
    Wireless
    Intel WiFi-7
    Ports and Connections
    HDMI
    Headphone Out
    USB-A
    USB 3.2 Gen2 (x2)
    USB-C
    USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4)
    Audio
    Speakers
    Battery/Power
    Battery
    77 Wh Li-Ion
    Dimensions/Weight
    Dimensions (WxHxD)
    14.91" x 10.19" x 0.70"
    Shipping Dimensions (WxHxD)
    19.6" x 12.1" x 2.4"
    Shipping Weight
    5.07 lbs
    Weight
    3.08lbs
    Warranty/UPC
    Country of origin
    China
    Limited Warranty
    1 year parts and labor
    UPC
    AI Performance Anywhere
    LG gram delivers powerhouse AI performance in an ultra-thin, ultra-light design. Weighing just 3.08 lbs., the sleek 17” IPS screen laptop is built for productivity anywhere. With an Intel®1 Evo Edition Core™ Ultra 7 processor along with gram AI tools built-in, the laptop harnesses both local and cloud AI to accelerate performance, boost efficiency, and fuel productivity.
    AI Performance Anywhere
    Reimagine Productivity with AI-Powered Copilot+ PC on Windows 11 Home
    Reimagine Productivity with AI-Powered Copilot+ PC on Windows 11
    Hybrid AI: On-Device and Cloud Synergy
    Hybrid Al
On Device
    Born for AI, perfectly paired with Intel® Evo™ Edition Intel® Core Ultra (Series 2)
    Unbelievably Portable. Undeniably Strong.
    The power to stay unplugged
    The power to stay unplugged
    Large 17” screen with Vibrant Colors
    Experience more with gram’s expansive 17” screen featuring a 16:10 aspect ratio for a tall, immersive view. The anti-glare screen reduces distractions, while up to 99% DCI-P3 color gamut delivers bold, vibrant visuals.
    Large 16” Touchscreen with Vibrant Colors